Jún prekonal máj a priniesol ďalší rekord. Veľa príležitostí majú aj záujemcovia o brigády

7. júla 2021
4 min

Prvý polrok 2021 ukončila Profesia novým rekordom. Firmy uverejnili v júni viac ako 29-tisíc pracovných ponúk. Uchádzači si ešte nikdy nemohli vyberať z vyššieho počtu príležitostí, ako je tomu dnes.

Uplynulé obdobie zaznamenal najväčší portál na Slovensku hneď dva rekordy za sebou. Rekordný počet ponúk uverejnili zamestnávatelia na Profesia.sk najskôr v máji. Historicky najvyšší počet inzerátov však nevydržal dlho. Rekord bol prekonaný opäť v júni.

Najvyšší počet voľných miest

Firmy uverejnili v júni 29 028 pracovných ponúk. Je to o takmer 1800 viac ako v máji, ktorý bol len nedávno označený za rekordný.

 

Uchádzači na Slovensku majú aktuálne najviac možností nájsť si nové zamestnanie vo výrobe, obchode a v informačných technológiách.

V TOP 10 sektoroch s najvyšším počtom pracovných ponúk je už aj cestovný ruch, gastro a hotelierstvo. Spomínané odvetvie bolo počas prvého štvrťroka 2021 na chvoste rebríčka. Uvoľnenie opatrení však prinieslo prebudenie. Firmy tak aktuálne stále hľadajú novú pracovnú silu. Zohnať nových zamestnancov je ale náročné.

Brigád je viac ako pred koronakrízou

Vysoký počet pracovných ponúk sa netýka iba plných úväzkov. Pozitívny vývoj môžu aktuálne pocítiť aj študenti, ktorí si hľadajú brigádu. Profesia zaznamenala v júni až 2080 ponúk na dohodu, kde zamestnávatelia hľadali študentov vysokých a stredných škôl.

Aktuálne čísla sú pozitívne nielen v porovnaní s minulým rokom. Zamestnávatelia totiž prekonali aj dopyt po brigádnikoch z roka 2019. V júni 2019 zaznamenala Profesia o 766 ponúk menej.

Kde je dnes najjednoduchšie zohnať brigádu?

Pozitívna správa pre študentov je, že konkurencia medzi uchádzačmi o brigádu je dnes omnoho nižšia ako tomu bolo pred rokom. V júni 2021 zareagovalo na jeden brigádnický inzerát v priemere 18 uchádzačov. Vlani to bolo až 65 ľudí. Zohnať si prácu popri škole by malo byť v súčasnosti jednoduchšie aj v porovnaní s rokom 2019. Vtedy zareagovalo na pracovnú ponuku v priemere 25 uchádzačov.

Zamestnávatelia ponúkajú študentom brigádu najčastejšie v obchode, administratíve a v cestovnom ruchu, gastre a hotelierstve. Najčastejšie ide o pracovné miesta predavač/ka, administratívny/a pracovník/čka, pokladník/čka a čašník/čka.

 

Spoločnosť Profesia uverejňuje novinky z trhu práce v súčasnej mimoriadnej situácii pravidelne. Sprístupnili sme  COVID 19 Recruitment Report, ktorý je dostupný na covid.profesia.sk. Ide o týždenné údaje o počtoch nových pracovných ponúk na portáli Profesia.sk. Údaje sú aktualizované každý pondelok o ďalší ukončený týždeň. Ide o pomôcku, ktorá môže urýchliť tok informácií medzi našou spoločnosťou, zamestnávateľmi, médiami a mnohými ďalšími.

 

 

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: richterova@profesia.sk

 

 

 

Napísala Nikola Richterová
#Brigády #Trh práce