Záujem o prácu v Žilinskom kraji je malý, najviac zamestnancov chýba v obchode 

13. septembra 2023
5/5
4 min

Za ostatnú dekádu výrazne klesol záujem ľudí zamestnať sa v Žilinskom kraji. Zmenili sa aj pracovné oblasti, do ktorých firmy hľadajú nových zamestnancov. Zatiaľ čo pred desiatimi rokmi bol na popredných priečkach aj manažment, dnes v top 5 chýba. 

Z nadpriemerného záujmu je podpriemerný. V roku 2013 bol priemerný počet reakcií na jednu ponuku zo Žilinského kraja na Profesia.sk až 56, tento rok je to len 12, čo z neho robí tretí najmenej atraktívny kraj. Spomedzi najčastejšie inzerovaných pozícií je momentálne zo strany uchádzačov najväčší záujem o prácu pokladníkov a predavačov. To, že z regiónu odchádza množstvo šikovných ľudí potvrdzuje aj fakt, že priemerný počet reakcií na ponuky pre ľudí s vysokoškolským vzdelaním 2. stupňa je len štyri. Najviac z nich je pre učiteľov a zdravotníckych pracovníkov. 

Dopyt po profesiách sa menil

Za desať rokov sa v kraji menili aj oblasti s najväčším dopytom po nových zamestnancoch. Zatiaľ čo sektor obchodu bol celý čas na popredných priečkach, v roku 2013 boli druhí najžiadanejší zamestnanci v manažmente a aj v prípade obchodu bol najväčší nedostatok na manažérskych pozíciách. Dve najčastejšie inzerované profesie boli obchodný zástupca a obchodný manažér. O päť rokov neskôr už boli najžiadanejšie rovnaké pozície ako dnes – operátor výroby, predavač a robotník. Oblasť manažmentu postupne klesala a momentálne je šiesta, klesol aj záujem uchádzačov. Aktuálne dominujú sektory obchodu, výroby a dopravy. 

Tento rok je štvrtý najväčší počet ponúk v Žilinskom kraji z IT sektora, ktorý sa aj v tomto regióne derie vpred. V roku 2013 bolo na Profesia.sk len 616 ponúk a v tabuľke bol deviaty, o päť rokov neskôr bol len o priečku vyššie, no tento rok bolo od januára do augusta zverejnených takmer 1800 ponúk pre ITčkárov a ITčkárky. Žilinský kraj je po Bratislavskom a Košickom tento rok krajom s tretím najväčším počtom pracovných ponúk z IT sektora. Tvoria osem percent zo všetkých inzerátov z tejto oblasti. 

V atraktivite absolventov je veľký rozdiel 

Spomedzi dvoch univerzít, ktoré sa v kraji nachádzajú, sú pre firmy oveľa zaujímavejší absolventi a absolventky Žilinskej univerzity. V tohtoročnom rebríčku atraktivity obsadili štvrté miesto, v rokoch 2022 a 2021 boli dokonca tretí najžiadanejší. Naopak, o absolventov Katolíckej univerzity v Ružomberku firmy dlhodobo nemajú záujem. Životopis takéhoto uchádzača si v priemere otvorí len jedna firma a v rebríčku atraktivity sú poslední.  

Firmy si budú môcť nájsť nových zamestnancov opäť aj na najväčšom festivale príležitostí. Po tretíkrát sa v Žiline uskutočnia Profesia days, prvé dva ročníky zožali úspech, na ktorý chcú teraz nadviazať. Tretí ročník bude mať iný koncept, návštevníci, vystavovatelia aj odborníci budú môcť priamo a otvorene interagovať. V Dome odborov bude v pondelok 18. 9. a utorok 19. 9. pre návštevníkov pripravených takmer 50 vystavovateľov a zaujímavý sprievodný program. V Skill lab zóne si budú môcť napríklad otestovať svoje zručnosti aj vďaka umelej inteligencii. Generálny partner Profesia days Schaeffler predvedie dodávku na vodíkový pohon, hlavný partner Onsemi zas bude robiť fyzikálne a chemické pokusy.  

Audio nahrávka pre médiá:

Kontakt pre médiá:

Ľubica Melcerová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: lubica.melcerova@profesia.sk

Napísala Lubica Melcerova
Hodnotenie článku