Rok 2017 bol rekordný, počet ponúk prvýkrát prekonal hranicu štvrť milióna

3. januára 2018
3 min

Pracovný portál Profesia.sk zaznamenal vlani takmer 275-tisíc pracovných ponúk. Oproti predošlému roku sa ponuka zamestnávateľov rozrástla o vyše 10 percent.

Len pred pár dňami sme sa rozlúčili s rokom 2017. Toto obdobie bolo pre pracovný portál Profesia.sk rekordné. Zamestnávatelia uverejnili o vyše 26-tisíc inzerátov viac ako v predošlom období.

Takmer 45 percent ponúk bolo v kraji hlavného mesta

Množstvo inzerátov od zamestnávateľov rástlo v každom regióne Slovenska. Najväčší percentuálny rozdiel bol v Nitrianskom kraji. Počet pracovných ponúk sa zvýšil za jeden rok z 23 631 ponúk na necelých 33-tisíc, čo predstavuje nárast o takmer 40 percent.

Najväčšia časť ponúk sa však sústreďuje najmä v Bratislavskom kraji. Podielovo ide až o takmer 45 percent. Treba však podotknúť, že oproti roku 2016 sa regionálne rozdiely mierne znížili.

Ponuku ovládli administratívne pozície, výroba, či obchod

Z top inzerovaných odvetví rástla v uplynulom roku najviac výroba, či doprava a logistika. Absolútne najviac pracovných ponúk bolo však v administratíve.

Z pohľadu uchádzačov o prácu je najväčší záujem práve o pozície v administratíve. Tieto ponuky sa tešia väčšiemu záujmu, ako je to pri IT, či technických odboroch.

Situácia na trhu práce mení správanie zamestnávateľov

Stále väčšia ponuka a znižujúci sa počet nezamestnaných prinášajú na pracovný trh neustále zmeny. Firmy v inzerátoch tak znižujú svoje nároky.

To napríklad znamená, že sa zvyšuje počet ponúk, ktoré sú vhodné pre absolventov. Kým v roku 2015 nevyžadovalo od uchádzačov predošlú prax v odbore 26,7 percent inzerátov, v roku 2017 to bolo až 35,5 percenta.

Zmierňovanie požiadaviek zamestnávateľov sledujeme aj pri ponukách, ktoré uvádzajú ako podmienku vysokoškolské vzdelanie 2. stupňa. Takáto požiadavka bola vlani iba vo vyše 8 percentách inzerátov.

 

 

 

 

 

 

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: richterova@profesia.sk

 

 

 

 

 

Napísala Nikola Richterová
#Trh práce