6. januára 2020

Rok 2019 priniesol menej pracovných príležitostí ako predošlé obdobia. Firmy však uverejnili viac ako štvrť milióna ponúk

Počet ponúk na pracovnom portáli Profesia.sk medziročne klesol. Zamestnávateľov však môže tešiť stúpajúci počet reakcií na voľné pracovné miesta.

Rok 2019 priniesol na najväčší pracovný portál Profesia.sk viac ako 262-tisíc ponúk. 

Najnižší počet za posledné tri roky

Ak porovnáme počet pracovných príležitostí s predošlými dvoma obdobiami, môžeme vidieť, že ide o najnižší počet. Rekordným tak zostáva rok 2017, keď zamestnávatelia hľadali nových ľudí v takmer 275-tisíc pracovných inzerátoch.

Treba však zdôrazniť, že v 22-ročnej histórii portálu Profesia.sk je rok 2019 stále tretím najúspešnejším.

Prichádzajú lepšie časy pre firmy?

Kým ponuka voľných pracovných miest sa za posledné mesiace zužovala, opačný vývoj vidíme pri počte reakcií na ponuky. V roku 2019 v priemere platilo, že na jeden pracovný inzerát zareagovalo približne 17 uchádzačov.

Priemerný počet reakcií na ponuku bol dokonca vyšší aj ako v roku 2016, kedy bolo na Profesia.sk menej ponúk ako dnes.

Markantný rozdiel medzi Bratislavským krajom a zvyškom Slovenka

Kde je hľadanie práce najjednoduchšie? Pri pohľade na mapu Slovenska je jasné, že počet pracovných príležitostí v hlavnom meste je výrazne vyšší ako v hociktorom inom regióne. Ponuky v Bratislavskom kraji tvoria až 42 percent z celkového počtu pracovných príležitostí.

Hľadať prácu na západnom Slovensku je tak výrazne rozdielne ako inde. Keď spočítame všetky kraje na západe, môžeme vidieť, že v tejto časti našej krajiny je takmer 67 percent ponúk na Profesia.sk.

Spomedzi krajov bol v roku 2019 najnižší počet ponúk v Prešove a okolí.

Najviac rástli telekomunikácie a poisťovníctvo

Rok 2019 priniesol najviac pracovných príležitostí v obchode, výrobe, administratíve, IT a doprave. Keď sa však pozrieme, ktoré sektory rástli v počte ponúk medziročne najviac, išlo najmä o telekomunikácie a poisťovníctvo.

O viac ako desatinu rástol tiež počet ponúk v zákazníckej podpore a vrcholovom manažmente.

V oboch prípadoch rástol počet ponúk o približne pätinu.

Naopak, na spodku rebríčka skončili zamestnávatelia v textilnom, kožiarskom a odevnom priemysle. Počet pracovných ponúk tu na rozdiel od spomínaných výrazne poklesol. Medziročne išlo o viac ako 46 percent.

O viac ako pätinu klesol tiež počet ponúk v manažmente kvality, chemickom priemysle, strojárstve a automobilovom priemysle.

 

 

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: [email protected]