Rok 2022 sa zapíše do histórie: Vlaňajší rekord v počte pracovných ponúk prekonal už v októbri

12. októbra 2022
5/5
3 min

Pracovný portál Profesia.sk hlási doposiaľ nevídané. Zamestnávatelia vytvorili nový rekord v počte pracovných ponúk, pričom do konca roka zostávajú ešte viac ako dva mesiace. Množstvo inzerátov navyše do Silvestra podľa všetkého výrazne prekročí hranicu 300-tisíc.

V roku 2021 uverejnili zamestnávatelia na najväčšom pracovnom portáli na Slovensku presne 292 805 pracovných ponúk. Až doteraz platilo, že išlo o najvyššie číslo v 25-ročnej histórii stránky Profesia.sk. To už však najnovšie neplatí.

Na rekord stačilo necelých 10 mesiacov

Zamestnávatelia uverejnili v roku 2022 do 11. októbra už vyše 293-tisíc pracovných ponúk.

Všetko nasvedčuje tomu, že rok 2022 sa zapíše do histórie trhu práce hrubými písmenami. Počet pracovných inzerátov na najväčšom pracovnom portáli na Slovensku podľa všetkého do konca decembra výrazne prekoná hranicu 300-tisíc.

Počet ponúk rástol takmer v každej oblasti

Informácia o vysokom počte pracovných ponúk je pozitívna najmä pre uchádzačov. Aktuálne totiž platí, že majú k dispozícii skutočne širokú škálu pracovných možností. Ak porovnáme uplynulé obdobie 2022 s rovnakým obdobím roka 2021 (1.január – 11. október), spomedzi 39 pracovných oblastí je iba jedna, kde Profesia zaznamenala medziročný pokles.

V oblasti lízing uverejnili zamestnávatelia vlani do 11. októbra 223 ponúk, pričom tento rok to bolo presne o 4 inzeráty menej. Vo všetkých ostatných oblastiach počet ponúk rástol.

Kde bol nárast najvýraznejší?

Najvýraznejší rozdiel v počte ponúk oproti roku 2021 zaznamenalo školstvo a telekomunikácie. Kým oblasť školstva priniesla vlani za 12 mesiacov necelých 6700 inzerátov, v aktuálnom roku sa počet do 11. októbra vyšplhal už na číslo 9280.

Spomedzi konkrétnych ponúk vidíme najvýraznejší nárast pri backend a frontend programátoroch. Kým vlani firmy ani v jednom prípade neuverejnili za 12 mesiacov viac ako 600 ponúk, v prebiehajúcom roku ide v oboch prípadoch už o zhruba trojnásobok.

Ako to vyzerá pri najobľúbenejších ponukách uchádzačov?

Uchádzačom a uchádzačkám na Slovensku sa zvyšujú možnosti aj pri najobľúbenejších pracovných ponukách. Dve top pracovné oblasti, na ktoré reaguje najväčší počet ľudí, už aktuálne evidujú taktiež vyšší počet ponúk, ako za celý rok 2021. Ide o prekladateľstvo a administratívu.

Aktuálna situácia ľuďom, ktorí hľadajú nové pracovné uplatnenie rozhodne praje. Pracovný portál Profesia.sk konštatuje, že hľadanie práce je jednoduchšie ako vlani. Konkurencia sa znižuje. Kým na jednu ponuku práce v prekladateľstve zareagovalo vlani v priemere 35 ľudí, v roku 2022 ide o menej ako 32 uchádzačov či uchádzačiek.

Podobnú situáciu vidíme rovnako v administratíve či žurnalistike a ďalších mimoriadne žiadaných oblastiach.

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová

+421917697726

nikola.richterova@profesia.sk

Napísala Nikola Richterová
Hodnotenie článku