Viac mäkkých zručností a čoraz menej požiadaviek na odborné znalosti. Nároky zamestnávateľov sa za 5 rokov zmenili

10. októbra 2018
4 min

Podiel pracovných ponúk, ktoré vyžadujú hard skills, teda odborné znalosti a zručnosti, sa výrazne znížil. Nahradzujú ich požiadavky na mäkké zručnosti ako logické myslenie, prezentačné zručnosti, či práca v tíme.  

Čo poradiť študentom, ktorí nie sú rozhodnutí, čo chcú robiť a príchod na trh práce ich ešte len čaká? Analýza pracovného portálu Profesia.sk napovedá, že by sa mali zameriavať na zdokonalenie svojich mäkkých zručností.

Zamestnávatelia reagujú na situáciu na trhu práce

Nižšia nezamestnanosť prináša nižšiu odozvu na voľné pracovné ponuky. Pre firmy je tak v súčasnosti často náročnejšie získať nového zamestnanca so všetkými odbornými zručnosťami, ktoré sú potrebné na pracovné miesto. Aj toto je jeden z dôvodov, prečo vidíme v ponuke na Profesia.sk znižovanie firemných požiadaviek.

Prepad je vidieť napríklad pri ekonomických znalostiach, jazykoch, či práci s počítačom. Pri všetkých troch platí, že zamestnávatelia vyžadujú vybrané znalosti menej ako 5 rokov dozadu.

Orientácia na mäkké zručnosti

Znižovanie nárokov tvrdých zručností vidíme tiež pri pracovných ponukách pre stredoškolských, či vysokoškolských absolventov. Naopak, zvyšuje sa rozsah mäkkých zručností.

Zamestnávatelia dávajú čoraz väčší dôraz na logické myslenie, prezentačné zručnosti, schopnosť pracovať v tíme, analytické vlastnosti a mnoho ďalšieho. Tento trend je ruka v ruke s tým, čo vidíme aj vo svete. Zároveň ide o znalosti, ktoré často nie sú nahraditeľné automatizáciou.

„Zdôraznila by som, že dnes nevieme, ako presne budú vyzerať pracovné pozície o päť, či desať rokov. Vieme však presne, ktoré znalosti budú potrebné. Uchádzači aj študenti by si mali uvedomiť, že trh práce bude čoraz viac potrebovať kreatívnych ľudí so schopnosťou samostatného rozhodovania,“ vysvetľuje výkonná riaditeľka spoločnosti Profesia Ivana Molnárová.

Z odborných znalostí zostala len angličtina

Analýza pracovného portálu Profesia.sk ukazuje, že v roku 2014 bolo medzi desiatkou najčastejšie požadovaných znalostí u vysokoškolských absolventov presne päť odborných znalostí, takzvaných hard skills.

Za päť rokov sa toto číslo zredukovalo. V roku 2018 už v prvej desiatke vidíme hard skill iba v dvoch prípadoch. Tým sú aktívne znalosti anglického jazyka a nemeckého jazyka. Treba však zdôrazniť, že angličtina je pri vysokoškolákoch zároveň vôbec najčastejšie požadovanou znalosťou.

Zameranie na mäkké zručnosti je aj „stredoškolských“ ponukách

Úpadok požiadaviek odborných znalostí je citeľný aj pri ponukách, ktoré sú vhodné pre stredoškolských absolventov. V roku 2014 boli v prvej desiatke presne štyri, v roku 2018 je tam už iba jedna. Tou je znalosť práce s počítačom. 

Pri ponukách, ktoré vyžadujú stredoškolské vzdelanie sú v prvej päťke najčastejšie vyžadovaných znalostí výlučne soft skills, teda mäkké znalosti. Najčastejšie ide o zodpovedný prístup k práci, aktivitu a ochotu učiť sa nové veci. 

Požiadavky na mäkké zručnosti podľa odvetvia

Údaje Profesie taktiež ukazujú najčastejšie požadované soft skills podľa odvetvia.

V administratíve ide napríklad o ochotu učiť sa nové veci, zodpovednosť, tímovosť, či komunikačné a organizačné schopnosti. Pri IT je namiesto komunikácie potrebné logické a analytické myslenie, či schopnosť rýchlo sa učiť.  

 

 

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: richterova@profesia.sk

 

 

 

Napísala Nikola Richterová
#Pracovné ponuky #Trh práce