Prvý polrok 2018 nasvedčoval, že v počte pracovných ponúk na Profesii by mohol vzniknúť nový rekord. Napokon sa však ukázalo, že rok 2017 zostáva stále historickým míľnikom. Vlaňajšok priniesol o vyše tisíc ponúk menej.
Prvá polovica vlaňajška priniesla na najväčší pracovný portál Profesia.sk vyše 143-tisíc pracovných ponúk. Bolo to zhruba o 750 viac ako rovnaké obdobie v roku 2017. Hoci to vyzeralo, že na konci roka by mohol padnúť nový rekord, nestalo sa tak.
Rok 2017 priniesol počet ponúk, ktorý je doteraz najvyšší vo viac ako 21-ročnej histórii firmy. Rekord zostáva nezmenený aj po skončení roka 2018. Po veľmi dlhom čase musíme usúdiť, že počet pracovných ponúk medziročne nerástol.
Počet ponúk klesol medziročne o 1029. Napriek poklesu však treba dodať, že v histórii Profesie ide o druhý najúspešnejší rok.
Zároveň treba dodať, že dôvodom poklesu počtu pracovných ponúk môže byť aj novela o povinnom zverejňovaní platov v ponukách. Po medializácii plánovanej zmeny sa totiž firmy začali správať zdržanlivo. Množstvo zamestnávateľov preto so zverejnením pracovných ponúk v mesiacoch apríl, či máj skôr vyčkávalo. Ešte pred zvyknutím si a získaním informácií, ako zverejňujú mzdy konkurenti, mali firmy možnosť skúsiť získať nových zamestnancov aj inými spôsobmi. Teda bez zverejnenia oficiálnej pracovnej ponuky.
Pokles oproti roku 2017 vidieť v každom regióne na Slovensku. V absolútnych číslach bol rozdiel najväčší v Bratislavskom kraji, kde bolo medziročne o 9 488 ponúk menej. Na druhom mieste bol Trnavský kraj, kde počet ponúk klesol o 8 379.
Percentuálne medziročné rozdiely boli najväčšie v Trnavskom, Prešovskom a Nitrianskom kraji. Najmenší pokles sme zaznamenali v Žilinskom a Košickom kraji.
Odvetviami, do ktorých sa v roku 2018 hľadalo najviac nových zamestnancov, boli najmä obchod, výroba a doprava, špedícia, logistika.
Na štvrtom mieste skončila administratíva. Tu však treba dodať, že vysoký podiel pracovných miest v administratíve je hlavne v Bratislavskom kraji. Zvyšok Slovenska má toto odvetvie na nižších priečkach.
Hoci celkový počet ponúk medziročne klesol, rovnaký osud nepostihol všetky odvetvia. Medzi sektormi, ktoré zaznamenali nárast, sa darilo najmä výrobe a bankovníctvu.
Pomerne výrazný nárast pracovných ponúk zaznamenala Profesia aj v doprave, špedícii a logistike, pri pomocných prácach, v stavebníctve, službách, elektronike a energetike, strojárstve, ale aj v školstve.
Najväčší medziročný pokles ponúk sme zaznamenali v informačných technológiách. Rok 2018 priniesol až o takmer 2500 ponúk menej ako predošlé obdobie. To predstavuje zníženie dopytu po nových ľuďoch o viac ako 8 percent.
Zaujímavosťou je, že medzi odvetviami, ktoré najviac klesali je aj obchod. Nič to však nemení na tom, že práve obchod bol v roku 2018 najinzerovanejším sektorom, do ktorého sa hľadalo na Profesii najviac uchádzačov.
Znamená skutočnosť, že v roku bolo menej pracovných ponúk to, že si uchádzači hľadali prácu ťažšie? Nie. Rozdiel v počte ponúk medzi rokmi 2017 a 2018 nebol až taký výrazný, navyše, nižšia nezamestnanosť spôsobuje, že sa zamestnávateľom hľadá nových ľudí neustále ťažšie. Vo výhode tak stále zostávajú uchádzači.
Zrejme to je jeden z dôvodov, prečo firmy znižujú v pracovných inzerátoch svoje nároky. Vidieť to napríklad na podiele ponúk, ktoré vyžadujú prax. V roku 2015 išlo o približne 73 percent ponúk. V roku 2018 to už bolo 64 percent.
Rovnaký vývoj vidíme aj pri ponukách, ktoré vyžadujú vysokoškolské vzdelanie. V roku 2015 chceli od uchádzačov titul v 12 percentách ponúk. V roku 2018 to bolo osem percent inzerátov. V oboch prípadoch pritom vidíme, že požiadavky klesajú postupne príchodom nových rokov.
Kontakt pre médiá:
Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: richterova@profesia.sk