Záujem Slovákov o prácu v zahraničí stúpol, príležitostí majú pritom menej ako pred rokom

15. júla 2019
2 min

Počet ponúk do zahraničia bol v prvom polroku 2019 o takmer pätinu nižší ako vlani. Ukazuje to nová analýza najväčšieho pracovného portálu Profesia.sk. Záujem ľudí o prácu za hranicami napriek tomu stúpa.

Prvý polrok 2019 priniesol na portál Profesia.sk 4273 pracovných inzerátov do zahraničia. Oproti minulému roku ide pokles o vyše 19 percent.

Zatiaľ najvyšší počet pracovných ponúk evidovala Profesia v roku 2016. Portál vtedy zaznamenal viac ako 5700 zahraničných pracovných príležitostí.

Ponúk ubudlo, ľudí však lákajú viac

Napriek tomu, že prvý polrok 2016 priniesol o približne 1500 viac pracovných ponúk ako je v súčasnosti, ak porovnáme počet reakcií v týchto dvoch obdobiach je porovnateľný. Za prvých šesť mesiacov tohto roka sme totiž zaznamenali vyše 66-tisíc reakcií uchádzačov na zahraničné pracovné ponuky na Profesia.sk.

Priemerný počet reakcií na jednu ponuku je tak v súčasnosti pomerne vysoký. Platí, že na jeden zahraničný pracovný inzerát zareaguje v priemere viac ako 17 uchádzačov. Minulý rok to pritom boli približne 13 uchádzači.

Najviac príležitostí je v Nemecku

Ľudí zaujíma najviac práca v Nemecku, Rakúsku a Holandsku.

Susedná Česká republika, v ktorej sa Slováci nestretávajú s veľkou jazykovou bariérou, skončila na štvrtom mieste.

Na Slovensku hľadajú najmä pracovníkov do výroby

Keď pozrieme, z akej zahraničnej ponuky si môžu na Profesia.sk vyberať uchádzači, môžeme vidieť, že ide najmä o pozície vo výrobe, či v doprave a logistike.

Medzi najčastejšie inzerovanými pozíciami sú tak robotník, pomocný pracovník, montážnik, vodič kamiónu, či operátor výroby.

 

 

 

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: richterova@profesia.sk

 

 

 

 

Napísala Nikola Richterová
#Trh práce