Vysokoškolské vzdelanie je u nás ohodnotené výrazne lepšie ako maturita. Titul pred menom otvára zamestnancom často nové možnosti

26. júla 2020
3 min

Vysoký záujem o vysokoškolský titul môže mať u nás svoje opodstatnenie. Zamestnanci s univerzitným vzdelaním 2. stupňa majú výrazne lepšie platy ako pracovníci s maturitou. Analýza portálu Platy.sk navyše ukazuje, že zamestnanci s vysokou školou majú viac možností na platový rast.

Štúdium na vysokej škole sa Slovákom vypláca. Podľa analýzy portálu Platy.sk ktorý patrí do portfólia spoločnosti Profesia, sú platové rozdiely medzi zamestnancami so sledovanými stupňami vzdelania výrazné vo všetkých krajoch na Slovensku.

Najväčšia platová priepasť je v Bratislavskom kraji

Najvýraznejší rozdiel je pritom práve v Bratislavskom kraji. Zamestnanec s maturitou tu zarobí v priemere 1307 eur v hrubom. Pracovník s vysokou školou až o 490 eur viac.

Naopak, ak sa pozrieme na to, kde je rozdiel medzi platmi najnižší, je to Prešovský kraj. Rozdiel medzi zamestnancom s maturitou a zamestnancom s vysokou školou predstavuje 235 eur, čiže zhruba 26 percent.

Jeden z dôvodov, prečo sú rozdiely najväčšie práve v Bratislave a najnižšie v Prešove, môže byť možnosť kariérneho rastu. Vyššie manažérske pozície zamestnávatelia často podmieňujú dosiahnutým vysokoškolským vzdelaním, pričom najviac ich je práve v hlavnom meste.

Portál Profesia.sk evidoval vlani 1317 pracovných ponúk vo vrcholovom manažmente v Bratislavskom kraji. V Prešovskom kraji išlo o 168 takýchto inzerátov.

Vysoká škola umožňuje dlhší a výraznejší platový progres

Pohľad na zárobky ľudí s maturitou a s vysokoškolským titulom rozdelené podľa veku, napovedá, že Slováci s titulom zažívajú mzdový progres dlhšie.

Kým V súčasnosti platí, že zamestnanec s maturitou dosahuje rýchly platový progres do 34 rokoch, pri zamestnancovi, ktorý má vysokoškolský titul 2. stupňa, je to v priemere až do 44 – 45 rokov. Neskôr už začínajú platovo skôr stagnovať.

Najväčšia priepasť je po 45-ke

Práve to spôsobuje, že rozdiely medzi platmi ľudí so strednou školou a ľudí s titulom z vysokej školy sú najvýraznejšie vo vyššom veku.

Kým pri vekovej kategórií od 25 do 34 rokov je rozdiel približne 26 percent, pri zamestnancoch vo veku od 45 do 54 rokov je rozdiel viac ako 60-percentný.

VŠ absolvent zarobí rovnako, ako SŠ zamestnanec s 5-ročnou praxou

Analýza Platy.sk mapuje tiež rozdiely medzi maturitou a univerzitným vzdelaním ihneď po nástupe vysokoškolských absolventov na trh práce.

Priemerný základný nástupný plat 24-ročného absolventa univerzity predstavuje aktuálne 1085 eur v hrubom. Je to takmer rovnaký plat, aký majú ich rovesníci s maturitou, ktorí majú 5-ročnú prax. Priemerný základný plat týchto pracovníkov na Slovensku predstavuje 1082 eur v hrubom.

Podobné platy majú tak v priemere zamestnanci s rozdielnym vzdelaním iba chvíľu. Platové rozdiely sú od tohto momentu stále výraznejšie.

 

 

 

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: richterova@profesia.sk

 

 

 

Napísala Nikola Richterová
#Platy