Počet pracovných ponúk v Žilinskom kraji je tretí najvyšší na Slovensku. Problémom je, že ľudia chcú pracovať na iných pozíciách, ako ponúkajú firmy. Paradoxom je, že platy na pracovných miestach, na ktoré reagujú uchádzači najčastejšie, sú nižšie ako tam, kde firmy hľadajú novú pracovnú silu. Problémom môže byť nedostatok informácií o možnostiach zamestnania sa.
Analýza portálu Profesia.sk sleduje obdobie od 1. januára do 25. apríla 2018.
Výsledky ukázali, že voľné pracovné miesta v Žilinskom kraji predstavujú aktuálne 12% z celkovej ponuky voľných miest na Slovensku.
Spoločnosť Profesia sa po úspešných veľtrhoch v Bratislave a Košiciach presúva aj na stredné Slovensko. Veľtrh Profesia days sa 17. mája uskutoční v Event House v Žiline. Už dnes ale vieme povedať, že májové podujatie bude iné, ako tie predtým. Pracovný trh v Žilinskom kraji je totiž veľmi špecifický.
Údaje portálu Profesia.sk ukazujú, že v zamestnávatelia v Žilinskom kraji hľadajú častejšie iných zamestnancov, ako nám vychádza pre celoslovenské štatistiky. Odvetvie obchod, ktoré je na Slovensku najčastejšie inzerovaným odvetvím, je v Žiline a okolí až štvrté. Pred ním skončili výroba, doprava a pomocné práce.
Zamestnávatelia v Žilinskom kraji hľadajú najčastejšie nových zamestnancov na manuálne pozície. TOP inzerovanými sú tak pozície operátora výroby, robotníka, či montážnika.
Ak sa pozrieme na pozície, na ktoré najčastejšie reagujú uchádzači v Žilinskom kraji, môžeme vidieť, že v prvej päťke sú odlišné pozície. Žilinčania prejavujú omnoho väčší záujem o pozície čašníka, predajcu leteniek, či recepčnej. Deje sa tak aj napriek tomu, že na týchto pozíciách je v danom kraji nižšia priemerná mzda.
Podľa portálu Platy.sk je priemerný plat operátora výroby v Žilinskom kraji 753 eur v hrubom. Na pozícii čašníka, či recepčnej, ktoré sa v Žilinskom kraji tešia veľkej obľube, zarobia v tomto regióne v priemere 630-640 eur v hrubom. To je takmer o 20 percent menej.
Množstvo zamestnávateľov bojuje s problémom, že u uchádzačov fungujú negatívne asociácie, ktoré však nemusia byť vždy opodstatnené. Z tohto dôvodu sa môže stať, že ľudia nereagujú na ponuky určitej firmy napríklad z dôvodu, že majú zafixovaný jej druh podnikania. Aj priemyselné firmy pritom hľadajú tiež nevýrobným pracovníkov. Ďalším problémom môžu byť asociácie ako napríklad, že technické pozície sú náročné a podobne.
Zamestnávatelia majú šancu na vyvrátenie niektorých neopodstatnených námietok najmä pri osobnom kontakte. Na to, aby sa s uchádzačmi stretli však musí však človek najskôr zareagovať na ponuku práce a personalista sa s ním stretne na pohovore. Druhou možnosťou sú pracovné veľtrhy.
Spoločnosť Profesia sa preto rozhodla priniesť svoje podujatie aj do týchto končín. Veľtrh Profesia days je totiž známy tým, že ľudí neláka iba na stánky so zamestnávateľmi, ale aj sprievodný program. Vďaka tomu sa firmy majú šancu stretnúť s ľuďmi z rôznych vekových skupín a môžu nadviazať kontakt aj s takými, ktorí by za normálnych okolností na ich inzerát práce nezareagovali.
Kontakt pre médiá:
Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: richterova@profesia.sk