Analýza databázy životopisov: firmy najčastejšie oslovujú špecialistov a účtovníkov  

15. augusta 2023
5/5
3 min

Aktuálne je na Profesia.sk zverejnených takmer 70-tisíc aktívnych životopisov uchádzačov a uchádzačiek o prácu. Zverejnenie životopisu zvyšuje šance na prijatie do nového zamestnania, keďže spoločnosti si ich môžu filtrovať a nájsť tak kandidáta či kandidátku, ktorí spĺňajú ich požiadavky a dať im priamu ponuku na prácu. 

Analýza databázy životopisov na Profesia.sk ukázala, že najatraktívnejší sú pre firmy uchádzači z oblastí informačných technológií, ekonomiky a manažmentu. Najvyššiu pravdepodobnosť na priame oslovenie mali za ostatných 30 dní uchádzači a uchádzačky z odborov: servisný technik, účtovník a servisný inžinier. 

Okrem personálnych agentúr sú vo vyhľadávaní aktívne firmy z finančníctva 

Pri pohľade na firmy, ktoré si životopisy uchádzačov najčastejšie otvárajú, jasne dominujú personálne agentúry. Zaznamenali sme vyše 24-tisíc unikátnych videní životopisov. Za nimi nasledujú spoločnosti, ktoré spadajú do sektora financií. Tento rok si firmy pôsobiace v oblasti finančného poradenstva prezreli takmer 9-tisíc životopisov. Viac ako 7-tisíc uchádzačov zaujalo spoločnosti z poisťovníctva.  

Výhodou pre uchádzačov je, že ich firmy môžu osloviť na priamo, a to aj v prípade, že nemajú čas dennodenne sledovať nové inzeráty a reagovať na ne. Rovnako tak firmy dokážu posúdiť napríklad predchádzajúcu pracovnú skúsenosť alebo zručnosti aj na pozície, pri ktorých by si kandidát možno netrúfol zareagovať. Spoločnosti tak zároveň eliminujú možnosť, že si nechajú ujsť šikovného kandidáta či kandidátku na danú pozíciu.  

Pre uchádzačov je najatraktívnejšia administratíva 

Uchádzači najčastejšie uvádzajú, že si hľadajú prácu v oblasti administratívy, tento údaj nájdeme v 28 percentách životopisov na Profesia.sk. Oblasť, v ktorej dlhodobo najviac chýbajú zamestnanci, je obchod. Pritom 27 percent uchádzačov deklaruje, že primárne majú záujem pracovať práve v tomto sektore. Nových zamestnancov si touto cestou môžu nájsť aj spoločnosti z dopravy, cestovného ruchu a gastra a tiež výroby, ktorá patrí medzi najnedostatkovejšie oblasti. Priame oslovenie kandidátov a kandidátok z CV databázy skracuje čas potrebný na obsadenie voľného pracovného miesta, firmy túto možnosť využívajú napríklad pri neočakávanom výpadku pracovnej sily.  

Takmer tretina uverejnených životopisov je od uchádzačov a uchádzačiek vo veku 15 až 24 rokov, druhou najviac zastúpenou skupinou sú ľudia medzi 25 a 34 rokmi.  

Audio nahrávka pre médiá:

Kontakt pre médiá:

Ľubica Melcerová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: lubica.melcerova@profesia.sk

Napísala Lubica Melcerova
Hodnotenie článku