Čo chcú zamestnávatelia od uchádzačov? Toto je zoznam najčastejších požiadaviek od firiem, ktoré hľadali nových ľudí v roku 2019

14. augusta 2019
5 min

Na trhu práce sa stretávame s novodobým rozmýšľaním zamestnávateľov, ktorí čoraz viac uprednostňujú mäkké zručnosti pred tými tvrdými, teda odbornými. Najväčší pracovný portál Profesia.sk sa pozrel na to, aké požiadavky majú firmy u nás v tomto roku najčastejšie.

Analýza pracovného portálu Profesia.sk sa pozrela na najčastejšie vyžadujúce zručnosti pri stredoškolských a vysokoškolských pozíciách.

Na stredoškolské pozície treba najmä zodpovednosť a dobrú komunikáciu

Medzi najčastejšími požiadavkami, ktoré v roku 2019 zadávajú firmy, čo hľadajú nových zamestnancov so stredoškolským vzdelaním, sú zodpovedný prístup, komunikačné schopnosti, prax, či samostatnosť.

Z týchto zistení je cítiť, že firmy stále častejšie hľadajú ľudí, ktorí vedia rozmýšľať a rozhodovať samostatne. Spôsob vedenia práce prikazovaním presných úkonov sa tak v mnohých firmách vytráca a vidíme prechod k väčšej zodpovednosti zamestnancov za svoju prácu.

Bez anglického jazyka to pôjde veľmi ťažko

Najčastejšia požiadavka zamestnávateľoch pri pozíciách, ktoré vyžadujú vysokú školu, je znalosť anglického jazyka. Kým pri týchto pozíciách je ovládanie angličtiny takmer nevyhnutnosťou, pri stredoškolských pozíciách skončila táto znalosť až na piatom mieste.

Medzi vysokoškolskými pozíciami sú podľa analýzy z dielne portálu Profesia.sk vyžadované často ovládanie MS Office, komunikačné schopnosti, analytické myslenie, ale aj príjemné vystupovanie.

Ak by sme sa pozreli na najčastejšiu požiadavku zamestnávateľov všeobecne, bez ohľadu na vzdelanie, boli by ňou komunikačné znalosti.

Uchádzači mäkké zručnosti do životopisov nepíšu

Kým drvivá väčšina najčastejších požiadaviek zamestnávateľov sú najmä mäkké zručnosti, uchádzači sa tomuto trendu zatiaľ neprispôsobili.

Či už sú to ľudia so stredoškolským alebo vysokoškolským titulom, obe skupiny ľudí majú v TOP 5 najčastejších zmieňovaných iba tvrdé zručnosti. Znalosť anglického jazyka je však pri oboch skupinách na prvom mieste.

Napriek tomu, že na Slovensku je zaužívané písať do životopisu skôr tvrdé zručnosti, spoločnosť Profesia odporúča uchádzačom spomenúť aj tie mäkké. Opísať ich však ide aj originálnejšie ako len vymenovaním prídavných mien ako „zodpovedný, komunikatívny, samostatný“. Znalosti možno ukázať napríklad v pár vetách, kde sa tvrdenie dajú podložiť konkrétnymi príkladmi. Napríklad namiesto „som tímový hráč“, môže uchádzač napísať: „Schopnosť spolupracovať a tímového ducha som preukázal pôsobením v medzinárodnom kolektíve. Okrem toho som sa novým kolegom vždy venoval aj mimo práce. Brával ich na prednášky či ukázal im mesto“. Viac rád o tom, ako napísať dobrý životopis možno nájsť v tu.

Znižovanie požiadaviek zamestnávateľov

Požiadavky na mäkké zručnosti sú tiež trendom, ktorý prichádza aj vďaka situácii na trhu práce. Firmy si zvykli na to, že hľadajú skôr šikovných flexibilných ľudí, ktorých už odborné znalosti vedia naučiť sami.

Skutočnosť, že zamestnávatelia majú v posledných mesiacoch, či rokoch väčšie problémy s hľadaním novej pracovnej sily spôsobila, že môžeme pozorovať znižovanie ich nárokov. Možno to vidieť napríklad pri vyžadovaní vysokoškolského vzdelania 2. stupňa. Kým v roku 2016 požadovalo magisterský, či inžiniersky titul 15 percent pracovných inzerátoch na Profesia.sk, v súčasnosti je to necelých 12 percent.

Napriek tomu, že znalosť cudzích jazykov je jednou z najčastejších požiadaviek zamestnávateľov. Znižovanie očakávaní od uchádzačov možno vidieť aj tu.

V roku 2016 vyžadovalo znalosť anglického jazyka viac ako 43 percent ponúk. V tomto roku podiel klesol na niečo vyše 38 percent.

Podobný vývoj vidíme pri nemeckom jazyku. V roku 2016 išlo o vyše 12 percent ponúk s touto požiadavkou. V roku 2019 je to zatiaľ necelých 10 percent.

 

 

 

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: richterova@profesia.sk

 

 

 

Napísala Nikola Richterová
#Trh práce