Iba necelej pätine zamestnancov príde tento rok na účet 13. plat. Prečo sú na Slovensku rozšírenejšie odmeny?

12. decembra 2018
3 min

Koniec roka predstavuje pre časť zamestnancov na Slovensku šťastné obdobie. Od svojej firmy totiž dostanú okrem bežného platu tiež odmeny, či 13. plat. Analýza portálu Platy.sk ukazuje, že Slováci sa stretávajú skôr s odmenami.

O 13. platoch na konci roka rozpráva v spoločnosti veľmi intenzívne. Hoci niektorí zamestnanci považujú tento finančný benefit už takmer za samozrejmosť, pravdou je, že v súčasnosti ho má k dispozícii menšina Slovákov.

Viac z nás má k dispozícii odmeny

Analýza mzdového portálu Platy.sk ukazuje, že 13. plat tento rok dostane, prípadne už dostalo, 17 percent zamestnancov. V prípade odmien je číslo vyššie. Tie má k dispozícii viac ako štvrtina pracovníkov na Slovensku.

Aký je rozdiel medzi 13. platom a koncoročnými odmenami?

Trinásty plat aj koncoročné odmeny sú považované za finančné zamestnanecké benefity, ktoré poskytujú zamestnávatelia dobrovoľne. Ich výšku posudzujú individuálne.

Medzi týmito dvoma benefitmi sú však rozdiely. Trinásty plat je totiž nárokovateľná zložka mzdy, pretože je dohodnutá v pracovnej, či kolektívnej zmluve. V nej sa spoločnosť zaväzuje, že ju vyplatí.

Koncoročné odmeny sú vyplácané na základe dobrovoľnosti, často podľa toho, ako sa danému zamestnancovi, či celej firme v danom roku darilo. V prípade, že firma mala za sebou náročné obdobie, zamestnanec nemusí dostať vôbec nič.

Najviac dostanú  zamestnanci zahraničných firiem

Najvyšší podiel zamestnancov s 13. platmi je v súkromných zahraničných spoločnostiach. Tento finančný benefit má k dispozícii až 27 percent z nich.

Najbiednejšie je to v prípade zamestnancov štátnych a obecných firiem. Iba 14 percent zamestnancov má k dispozícii 13. plat.

Odmeny sú rozšírenejšie všade

Najvyšší podiel zamestnancov s koncoročnými odmenami je u súkromných zahraničných a štátnych a obecných zamestnávateľov.

Pri všetkých typoch zamestnávateľov však vidíme minimálne 25-percentný podiel pracovníkov, ktorí dostávajú na konci roka finančné odmeny.

Kto má najvyššie odmeny?

Najvyššie 13. platy aj koncoročné odmeny môžeme vidieť pri zamestnancoch súkromných zahraničných firiem.

Naopak najnižšie sumy vidíme pri finančných odmenách pre zamestnancov štátnych a obecných firiem a družstevných firiem.

V pracovných ponukách sa uvádzajú len minimálne

Prieskumy o tom, čo uchádzačov zaujme na pracovnej ponuke ako prvé, už mnohokrát ukázali, že pre väčšinu kandidátov je dôležité najmä finančné ohodnotenie. Aj z tohto dôvodu je zaujímavé, že len minimum firiem spomína v pracovných ponukách finančné benefity.

Spomedzi finančných benefitov uvádzajú pracovné ponuky na Profesia.sk najčastejšie frázu 13. plat. Obsahujú ju však iba 3 percentá inzerátov. Až za ním nasleduje 14. plat a koncoročné odmeny.

 

 

 

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: richterova@profesia.sk

 

Napísala Nikola Richterová
#Benefity #Platy