8. septembra 2019

Kde je najviac benefitov? Po Bratislave sa podmienky výrazne zlepšujú aj v Košiciach. Firmy motivujú ľudí, aby zostali na východe

Analýza portálu Platy.sk sleduje rozšírenosť zamestnaneckých benefitov vo firmách na Slovensku. Tá potvrdzuje, že atraktívne výhody sú rozšírené aj na východnom Slovensku.

Portál Platy.sk sleduje priemerné mzdy na Slovensku a vývoj ponúkaných nefinančných benefitov. Tento web patrí do portfólia spoločnosti Profesia.

Najviac benefitov v Bratislave a Košiciach

Zamestnanecké benefity sú najviac rozšírené v hlavnom meste. V Bratislave a okolí je podľa našich štatistík iba 18,55 percenta zamestnancov, ktorí nemajú k dispozícii žiadne výhody. Na druhom konci je Prešovský kraj. V tomto regióne je takmer tretina pracovníkov, ktorí vo svojom zamestnaní nemajú spomínané plusy.

Zaujímavý pohľad prinášajú štatistiky na druhom mieste. Po Bratislave sú totiž nefinančné benefity najrozšírenejšie v druhom regióne na východnom Slovensku. V Košickom kraji je aktuálne 25,54 percenta zamestnancov, ktorí nemajú žiaden benefit.

Z hľadiska benefitov sú Košice druhé najatraktívnejšie

Rebríček konkrétnych miest ukazuje, že najatraktívnejšími miestami na prácu sú z pohľadu zamestnaneckých benefitov Bratislava a Košice.

Percentuálny podiel zamestnancov v Košiciach, ktorí majú benefity, pritom rastie pomerne rýchlo. Kým v roku 2017 tu evidoval portál Platy.sk 24,76 percenta pracovníkov bez benefitu, v roku 2019 je už toto číslo nižšie a predstavuje 21,14 percenta.

Údaje tak potvrdzujú zvýšenú snahu košických zamestnávateľov motivovať domácich pracovníkov na to, aby pracovali radšej doma na východnom Slovensku a neodchádzali za prácou inam. Snaha firiem je viditeľná aj vďaka vysokému záujmu zamestnávateľov o Profesia days Košice. Tretí ročník sa koná už 26. septembra v Spoločenskom pavilóne a spoločnosť Profesia vníma zvýšenú snahu tamojších zamestnávateľov o tvorbu dobrého mena a komunikácie s miestnymi uchádzačmi. Na prvom ročníku sa zúčastnilo 70 zamestnávateľov, na druhom sa predstavilo vyše 100 firiem.

Okresy, kde väčšina zamestnancov benefity nemá

Úplne iná situácia je napríklad v Medzilaborciach. Štatistiky ukazujú, že ide o okres, v ktorom sú benefity najmenej rozšírené. Ukazuje sa, že väčšina zamestnancov tu žiadne nefinančné benefity nemá.

Podobná situácia je aj v Sobranciach a Snine.

Firmy podporujú najmä neformálne stretnutia

Najrozšírenejším zamestnaneckým benefitom na Slovensku sú firemné akcie. Neformálne stretnutia kolegov mimo práce má k dispozícii viac ako 40 percent zamestnancov v hlavnom meste a okolí. Na ďalších dvoch miestach skončil Trenčiansky a Košický kraj.

Na druhej strane rebríčka je opäť Prešovský kraj. V tomto regióne má tento benefit k dispozícii necelá štvrtina pracovníkov.

Trendom je viac voľnosti

V súvislosti s nástupom mileniálov na trh práce sa rokmi zmenili aj požiadavky zamestnancov. Ukazuje sa, že medzi benefitmi, ktoré ľudí lákajú najviac, sú najmä tie, čo súvisia s väčšou voľnosťou. Aj z tohto dôvodu ponúkajú firmy čoraz častejšie výhody ako flexibilný pracovný čas a možnosť pracovať z domu.

Aktuálne platí, že flexibilnú pracovnú dobu má až 38 percent zamestnancov v Bratislave a takmer 31 percent v Košiciach.

Keď sa pozrieme na percentuálny podiel pracovníkov, ktorí majú k dispozícii home office, môžeme vidieť, že na prvých dvoch priečkach je zhodne bratislavský a košický región. Odstup od krajov s dvoma najväčšími mestami a zvyškom Slovenska je však veľmi citeľný. Oproti 30 percentám bratislavských zamestnancov a 20 percentám pracovníkov z košického regiónu má napríklad v Prešovskom kraji k dispozícii tento benefit iba necelých 8 percent pracovníkov.

 

 

 

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: [email protected]