Polovica ľudí dostane od svojho zamestnávateľa každý mesiac menej ako 830 eur. Ako vyzerajú platové pomery na Slovensku?

8. februára 2021
3 min

Aký plat má slovenská „elita“ a ako je na tom najnižšia mzdová skupina zamestnancov? Analýza portálu Platy.sk rozoberá, na akú mzdu siahla v roku 2020 najväčšia časť populácie.

Slovenský platový medián v roku 2020 predstavoval 1081 eur v hrubom. Ukazuje to analýza portálu Platy.sk, ktorý patrí do portfólia spoločnosti Profesia. To znamená, že presná polovica Slovákov má základnú mzdu nižšiu ako toto číslo. Až 50 percent zamestnaných v našej krajine zarobí v čistom menej ako 830 eur. (V prípade, že nemajú deti a uplatňujú si nezdaniteľnú časť základu dane.)

Podľa analýzy je na Slovensku desatina Slovákov so základným platom nižším ako je 714 eur v hrubom. Táto časť ľudí narába mesačne s čistým príjmom pod 572 eur.

Slovensko = krajina regionálnych rozdielov

Keď sa pozrieme na mediány, teda stredné platové hodnoty, v jednotlivých regiónoch, môžeme vidieť, že Bratislavský kraj vyzerá v porovnaní so zostatkom Slovenska ako iná krajina. Iba polovica zamestnancov v hlavnom meste a okolí má základnú mzdu pod 1500 eur.

V ostatných regiónoch sú platové pomery výrazne nižšie. Po bratislavskom regióne nasledujú v pomyselnom mzdovom rebríčku Trnavský a Košický kraj.

Porovnanie Bratislavy a Prešova

Najväčšie regionálne rozdiely vidieť medzi bratislavským a prešovským regiónom. V Bratislavskom kraji môžeme vidieť, že základnú mzdu do 800 eur v hrubom má veľmi nízke percento zamestnancov. Iba zhruba šesť percent. V Prešovskom kraji je to až tretina všetkých zamestnancov.

Veľké rozdiely vidieť aj pri najlepšie platených pracovníkoch. Plat nad 2300 eur má v bratislavskom regióne viac ako 16 percent ľudí.Prešovskom kraji sú takéto mzdy iba pre vyvolených. Ide o necelé dve percentá zamestnancov.

Najlepšie a najhoršie platené pozície

Analýza portálu Platy.sk pozrela tiež na to, na akých pozíciách sa v roku 2020 zarábalo v priemere najlepšie a najhoršie. Na spodku rebríčka profesií podľa mzdového ohodnotenia môžeme vidieť upratovačku, pomocnú silu do kuchyne, zberačov, krajčírov, šičky, chyžné či vrátnikov.

Keď sa pozrieme na vrchol rebríčka pozícií podľa platov, nie je prekvapením, že sa tu nachádzajú najmä pozície vo vrcholovom manažmente. Najlepšie zarába generálny riaditeľ. Základný priemerný plat tu predstavuje viac ako 5-tisíc eur.

Ďalej je to regionálny či country director, riaditeľ IT, development director či riaditeľ logistiky.

 

 

 

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: richterova@profesia.sk

 

 

 

Napísala Nikola Richterová
#Platy