Kde pracujú Slováci predtým než sa stanú riaditeľmi alebo učiteľmi? Analýza Profesie odhaľuje najčastejšie kariérne prestupy

5. novembra 2019
4 min

Z pozície čašníka na pozíciu novinára alebo z pozície predavača na pozíciu operátora výroby. Aj takto vyzerajú najčastejšie kariérne prestupy pri sledovaných zamestnaniach. Najnovšia analýza portálu Profesia.sk rozoberá najčastejšie kariérne postupy Slovákov.

Z akej pracovnej pozície odchádzajú Slováci na miesto učiteľa, redaktora/novinára, operátora výroby či generálneho riaditeľa? Analýza najväčšieho pracovného portálu Profesia.sk sa pozrela bližšie na uchádzačov, ktorí si vytvorili životopis na stránke v roku 2019 a 2018 a uviedli skúsenosť na jednom zo štyroch sledovaných pozícií.

Na pozíciu učiteľa mieria často aj pracovníci gastra a administratívy

Keď sa pozrieme bližšie na učiteľov, môžeme vidieť, že Slováci a Slovenky sa na túto pozíciu dostanú najčastejšie po predošlých pedagogických skúsenostiach. Najpravdepodobnejšie tak je, že učiteľ pracoval aj predtým na rovnakej pozícii na inej škole. Ďalšími najčastejšími možnosťami sú pozície vychovávateľov a lektorov. Štvrtým najbežnejším predošlým zamestnaním učiteľa bol administratívny pracovník.

Na ďalších troch miestach skončili pozície, ktoré nemajú s pedagogikou spoločné takmer nič – predavač, čašník a recepčná.

Najpestrejšie prestupy možno vidieť pri práci operátora výroby

Operátor výroby je spomedzi štyroch vybraných, jedinou pozíciou, pri ktorej nesledujeme, že najväčšia časť pracovníkov má s podobnou prácou skúsenosti aj z predošlého zamestnania. Na Slovensku totiž platí, že najčastejšia cesta na pozíciu operátora výroby vedie možno prekvapivo z miesta pokladníka alebo predavača v maloobchode. 

Prestup na pozíciu operátora po rovnakej skúsenosti u iného zamestnávateľa je tak až na druhom mieste. Pri tejto pozícií zároveň možno vidieť kariérne prestupy v rámci rôznych odvetví. Vysoké množstvo uchádzačov totiž v životopise uviedlo, že predtým, než začali pracovať ako operátori výroby pracovali v upratovacích službách či gastre. 

Novinári ostávajú najčastejšie vo svojom odbore

Pomerne málo všestranný je kariérny strom pri práci novinára. Ukazuje sa, že vo väčšine prípadov sa na toto miesto dostávajú najmä ľudia, ktorí majú buď skúsenosť s médiámi alebo administratívou.

Zaujímavosťou však môže byť pohľad na to, že ôsmy najčastejší prestup na pozíciu novinára smeroval zo zamestnania čašníka. 

Cesta na post riaditeľa vedie cez ekonomické pozície

Keď sa pozrieme na post generálneho riaditeľa, môžeme vidieť, že Slováci, ktorí majú skúsenosť s touto pozíciou, sa sem dostali najčastejšie z manažmentu.

Mimo manažérskych pozícií sa v rebríčku nachádzajú pozície z odvetví finančníctvo, ekonomika či obchod. 

 

 

 

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: richterova@profesia.sk

 

 

Napísala Nikola Richterová
#Analýza #Školstvo