Zatiaľ čo 13. či 14. plat sú nárokovateľné zložky mzdy, čiže sú uvedené v pracovnej či kolektívnej zmluve, koncoročné odmeny firmy môžu a nemusia zamestnancom udeliť. Najnovší prieskum portálu Platy.sk sa preto zameral na to, ako často ich Slováci a Slovenky dostávajú a či sa na ne môžu tento rok tešiť. Nejde však len o finančné odmeny, zamestnávatelia niekedy volia formu poukážok na nákup kníh či elektroniky, alebo aj nefinančné darčeky.
Prieskum sa realizoval na vzorke 3840 respondentov a respondentiek od 20. októbra do 2. novembra. Z odpovedí vyplynulo, že by tento rok mala dostať koncoročné odmeny polovica zamestnaných Slovákov a Sloveniek. 34 percent odpovedalo, že ich dostávajú pravidelne, 16 percent tvrdí, že im vo firme už oznámili, že tento rok odmeny dostanú. Na opačnom konci je však 38 percent respondentov a respondentiek, ktorí odpovedali, že dlhodobo koncoročné odmeny nedostávajú, 11 percentám už nadriadení komunikovali, že na odmeny tento rok nie sú prostriedky.
Rovnaký prieskum sa realizoval aj na portáli Platy.cz na podobne veľkej vzorke, a slovenskí zamestnanci z neho vyšli lepšie. U našich susedov by malo dostať koncoročné odmeny 42 percent zamestnancov, dlhodobo ich dostáva len štvrtina.
Podľa dát z prieskumu síce vyšli ako zamestnanci, ktorí najčastejšie pravidelne dostávajú koncoročné odmeny, pracujúci vo veľkých firmách s viac ako 1000 zamestnancami, iba o päť percent menej je to v prípade zamestnancov malých spoločností, kde pracuje do desať ľudí.
Rozdiel je vidieť pri pohľade na výšku príjmu. Koncoročné odmeny najčastejšie dostávajú zamestnanci, ktorí patria medzi vysokopríjmové skupiny, tam ich pravidelne dostáva 45 percent a 15 percentám respondentov z tejto skupiny vo firme avizovali, že tento rok koncoročné odmeny dostanú. Naopak, v prípade nízkopríjmových skupín až 45 percent odpovedalo, že dlhodobo nedostávajú koncom roka špeciálne odmeny a 16 percentám už v spoločnosti oznámili, že na ne tento rok nie sú prostriedky.
Na extra prostriedky pred Vianocami sa môže tešiť najviac zamestnancov vo vrcholovom manažmente, tvrdí to 59 percent z respondentov a respondentiek z tejto oblasti. Len o percento menej je to v prípade zamestnancov v manažmente, podobné je to aj automobilovom priemysle, práve, administratíve a IT sektore.
Zaujímavé dáta ponúkli zamestnanci a zamestnankyne z oblasti školstva, vzdelávania, vedy a výskumu, kde síce pravidelne dostáva koncoročné odmeny len štvrtina, rovnaký počet respondentov sa vyjadril, že im nadriadení už avizovali, že tento rok ich dostanú.
Prekvapením je, že z pohľadu krajov nevyšiel na prvej priečke Bratislavský, hoci rozdiely sú minimálne. Podľa prieskumu si pred sviatkami prilepšia najčastejšie zamestnanci a zamestnankyne v Trenčianskom, Nitrianskom a Žilinskom kraji, uviedlo to 56 percent respondentov. V hlavnom meste a okolí je to 52 percent. Jediný kraj, ktorý sa nedostal nad hranicu polovice respondentov, bol Prešovský so 47 percentami.
Hoci podľa prieskumu portálu Platy.sk tento rok dostane koncoročné odmeny polovica zamestnancov a zamestnankýň na Slovensku, v ponukách sa tento benefit spomína len zriedka. Tento rok bol zatiaľ uvedený v 10-tisíc inzerátoch, čo tvorí len 3,5 percenta zo všetkých zverejnených ponúk. Je to však najviac za ostatné roky. Vlani ich bolo za celý rok 8000, v roku 2021 5200 a pred pandémiou 3700.
Dôvod je jednoduchý. Udelenie koncoročných odmien veľmi závisí od toho, ako sa v daný rok firme darilo, čo môže ovplyvniť množstvo nepredvídateľných faktorov. Preto to spoločnosti nechcú v inzeráte sľúbiť. Ak by na extra peniaze či poukážky pre zamestnancov napokon nevyšli prostriedky, mohli by to noví zamestnanci vnímať ako neférové jednanie.
Audio nahrávka pre médiá:
Kontakt pre médiá:
Ľubica Melcerová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: lubica.melcerova@profesia.sk