Kto má k Čechom najbližšie? Bratislavčania držia krok, zostatok Slovenska zaostáva

25. októbra 2018
3 min

Slovensko a Česká republika si v týchto dňoch spoločne pripomínajú 100. výročie vzniku Československej republiky. Naši západní susedia sú často označovaní za našich bratov, sme si s nimi skutočne až tak podobní? Analýza portálov PlatyProfesia v Česku a na Slovensku odhalila, ako je to na trhu práce.

Priemerný základný plat Slováka predstavuje podľa mzdového portálu Platy.sk 1207 eur v hrubom. Priemerný zárobok Čecha je o 5,3 percenta vyšší. Podľa Platy.cz zarábajú naši susedia v priemere 1271 eur v hrubom.

Bratislavčania sú najbližšie, ostatné regióny strácajú viac

Rozdiel medzi priemerným základným platom Bratislavčana a Pražana predstavuje 1,9 percenta. Zamestnanec v hlavnom meste Českej republiky má na svojej výplatnej páske v priemere o 26 eur viac ako zamestnanec v Bratislave.

Platové rozdiely sú však výrazne vyššie, ak sa pozrieme na regióny mimo hlavných miest. Rozdiel medzi Slovákom a Čechom predstavuje v tomto prípade až 11,5 percenta. To je 116 eur v hrubom.

Na Slovensku máme väčšie regionálne rozdiely

Dôvodom vyšších rozdielov mimo hlavných miest sú najmä regionálne rozdiely. Tie sú podľa údajov mzdových portálov Platy.skPlaty.cz vyššie práve na Slovensku.

Kým rozdiel medzi priemerným základným platom v Bratislave a na území mimo hlavného mesta na Slovensku predstavuje vyše 36 percent, medzi Prahou a zvyškom Česka je rozdiel nižší. Ide o necelých 25 percent.

Podobná štruktúra pracovných ponúk

Analýza sledovala tiež štruktúru pracovných miest v roku 2018. Údaje pracovných portálov Profesia.sk Profesia.cz ukazujú, že v TOP 3 na Slovensku aj v Česku sú rovnaké pozície.

V oboch krajinách hľadajú v roku 2018 najviac pracovníkov na miesta operátorov výroby, predavačov a robotníkov.

V hlavných mestách viac administratívy

V tomto prípade platí, že to, čo vidíme na Slovensku, vidíme aj v Českej republike. Reč je o rozdieloch najinzerovanejšej ponuky v hlavnom meste a v ostatných regiónoch krajiny.

Hoci v ostatných regiónoch oboch krajín sú najinzerovanejšími ponukami výrobné pozície, v Bratislave aj v Prahe ide o pozíciu administratívneho pracovníka.

 

 

 

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: richterova@profesia.sk

Napísala Nikola Richterová
#Bratislavský kraj #Platy