2. februára 2020

Najobľúbenejšie odvetvie Slovákov? Uchádzači chcú byť žurnalisti. Novinárske odvetvie po dlhých rokoch porazilo administratívu

Minulý rok bol pre zamestnávateľov o čosi pozitívnejší ako predošlé obdobia. Na jednu ponuku na Profesia.sk zareagovalo v priemere 17 ľudí, čo je približne o troch viac ako v roku 2017 či 2018. Zvýšený počet reakcií však nie je jedinou zmenou, Slováci majú nové najobľúbenejšie odvetvie.

Záujem Slovákov o prácu v novinárčine sa zvyšuje. Dokazuje to analýza portálu Profesia.sk, podľa ktorej je práve žurnalistika novým najobľúbenejším odvetvím uchádzačov na Slovensku.

Na novinárske ponuky je väčšia odozva ako na administratívu

Na jednu ponuku práce v žurnalistike, polygrafii a médiách zareaguje v priemere takmer 37 uchádzačov. Oproti roku 2018 ide o výrazný rozdiel. Vtedy tu na jednu ponuku zareagovalo približne 23 ľudí.

Zvýšený záujem o žurnalistické povolania odsunuli na druhé miesto administratívu. Vlani tu na jeden pracovný inzerát zareagovalo v priemere 31 uchádzačov.

Viac ako 30 ľudí posielalo svoj životopis aj na ponuky vo vrcholovom manažmente.

Veľká odozva na manažérske pozície

Analýza portálu Profesia.sk odhaľuje aj záujem uchádzačov o konkrétne pozície. Na prvých dvoch priečkach skončili vedúce pozície regionálny manažér a generálny riaditeľ.

V oboch prípadoch na ponuky  zareagovalo v priemere viac ako 64 uchádzačov. Zamestnávatelia sa však pri manažérskych pozíciách pomerne často stretávajú s tým, že hoci odozva ľudí je vysoká, nie každý spĺňa požiadavky.

Najnižšia odozva v Bratislave a Trnave, najvyššia v Košiciach

Pomerne výrazné regionálne rozdiely v počte ponúk a nezamestnanosti majú za následok výrazne rozdiely aj v reakciách na pracovné inzeráty. Najnižšiu odozvu tak možno vidieť na ponuky v Bratislavskom a Trnavskom kraji. Na ponuku tu zareaguje v priemere necelých 16 uchádzačov.

Naopak, najvyššiu odozvu na inzeráty možno vidieť na východnom Slovensku. V Košiciach zareaguje na jeden inzerát takmer 30 ľudí. V Prešove a okolí takmer 23.

 

 

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: [email protected]