Naspäť do práce. Ako to urobiť, aby ľudia po dovolenke mali chuť pracovať?

31. júla 2023
5/5
6 min

Veľmi krátka dovolenka, veľmi dlhá dovolenka či jej nevhodný priebeh. To sú dôvody, prečo sú niektorí ľudia po návrate do zamestnania prakticky nepoužiteľní. Čo s tým? Máme pár trikov, ktoré pomôžu predísť rozloženiu pracovnej morálky a povzbudia elán do práce.

Najlepšou obranou nie je útok, ale prevencia. Platí to aj pre prístup k dovolenke. . Aby mala želaný efekt a skutočne viedla k zotaveniu po pracovnom výkone a načerpaniu síl, mala by takáto dovolenka trvať minimálne týždeň, ale ešte radšej dva na seba nadväzujúce týždne. Firma môže v záujme svojom aj svojich ľudí strážiť, aby zamestnanci voľno skutočne čerpali, nedávať im veľa úloh krátko pred ani po dovolenke, a už vôbec po nich nepožadovať, aby namiesto relaxu pracovali.

Z dovoleniek sa potom s končiacim letom vracia do zamestnania niekoľko skupín ľudí. Nie všetci sú oddýchnutí, ako by si ich šéf prial. Koho máte čakať späť v práci a čo sa s tým dá robiť?

Unavení po dovolenke

Psychológovia upozorňujú, že ľuďom počas „voľna“ často chýba obyčajný oddych. Majú tendenciu dovolenku preplniť aktivitami, lámať športové rekordy, doháňať všemožné resty, postaviť dom, zasadiť strom, možno aj splodiť dcéru či syna (ale tento posledný cieľ dovolenky je chvályhodný a neovplyvní následný pracovný výkon, takže to nebudeme nikomu vyčítať. 🙂 Do zamestnania sa vracajú vyčerpaní jedinci, ktorí sa niekedy aj tešia, ako si v bežnej pracovnej rutine odpočinú. Sily na prácu im však chýbajú. Odborníci preto radia počítať po dovolenke s pomalším pracovným tempom, niekoľkými dňami na aklimatizáciu, aj s dôkladným plánovaním činností „na rozbeh“. 

Chcete vedieť, čo presne vašim ľuďom dodáva energiu? Nechajte chatbota Arnolda, aby to zistil za vás. Vie sa zamestnancov spýtať v podstate na čokoľvek, od náboru cez onboarding a klasické prieskumy až po výstupný rozhovor.

V strese

Chceli sa opaľovať, lenže pršalo. Deti sa stále sťažovali. Niekto sa zasmial nad ich plavkami, alebo dokonca nad figúrou?! Nič nevyšlo podľa plánu… Tí, čo sa z dovolenky vrátili s pachuťou, sa môžu cítiť mizerne a určite nie sú plní elánu do práce. Aby mohli zase normálne fungovať, pomôže uvedomiť si, čo danú nespokojnosť spôsobilo. Väčšinou to sú konkrétne veci, často maličkosti, ktoré majú riešenie. Problém  nie je dobré ukladať spolu s plavkami do skrine, mohol by tam nepekne zahniť. Múdry zamestnávateľ si všíma, v akom rozpoložení sú jeho ľudia, a v prípade ťažkostí ponúkne pomoc. Stres je totiž ako nákazlivá choroba a „blbá nálada“ sa v kolektíve rýchlo šíri.

Vyzenovaní a mimo realitu

Vracajú sa vám do práce šťastlivci, ktorým sa v čase dovolenky podarilo skutočne odpojiť? Jedno, či spod jablone pozerali do diaľav, alebo chodili po opustených horách a starali sa len o to, aby sa nestretli s medveďom. Vplávajú do práce na svojom obláčiku, zrelaxovaní – a úplne nepripravení na stret s realitou. Pre návrat naspäť je potrebný určitý čas. Ak s ním nepočíta sám zamestnanec a nenechá si rezervu na aklimatizáciu, nezostáva nič iné, ako mu ju umožniť v práci. Prejsť si úlohy na najbližšie obdobie a dohodnúť sa na postupe, ktorý rojkovi umožní znovu naštartovať motor.

Tak akurát

Ak vaši zamestnanci počas dovolenky „vyvažovali“, máte vyhrané. Ľuďom, čo pracujú hlavou, totiž počas voľna prospieva primeraná fyzická aktivita, pri ktorej si myseľ odpočinie. Tým, čo pri práci namáhajú telo, zase robí dobre, ak sa o neho pekne starajú a doprajú mu relax. Primerané zmeny bežného režimu sú podľa psychológov prospešné a dovolenka je vhodný čas na vybočenie zo zabehnutých stereotypov. Vďaka tomu si tiež človek uvedomí, čo mu v bežnom živote chýba či aká zmena by mu prospela. Po návrate má elán do práce a nové nápady.

Zhrnutie: 6 pravidiel pre návrat zamestnanca z dovolenky

Milý návrat – vždy zaberie, keď sa ľudia vracajú do prostredia, kde je im dobre. Pomôže aj záujem o to, čo prežili a ako sa mali.

Čas na aklimatizáciu – človek po dovolenke nebude fungovať na 100 %. Väčšina z nás potrebuje určitý čas na naštartovanie a miernejší rytmus v prvých hodinách až dňoch. 

Uvedenie do situácie – preberte, čo sa v počas zamestnancovej neprítomnosti stalo. Neuškodí rekapitulácia, čo sa od daného človeka v najbližšom čase čaká, vrátane časových priorít.

Plánovanie dobre naplánujte, čo sa bude diať v dňoch po návrate, aké úlohy má zamestnanec riešiť v konkrétnych krokoch. Nie je dobré plniť mu kalendár stretnutiami a zložitými úlohami hneď po dovolenke.

E-maily (chvíľu) počkajú – trik radí nastaviť si automatickú odpoveď v neprítomnosti na neskorší dátum a byť v práci pre vonkajší svet deň dva neviditeľný. Človek tak získa určitý čas a neupadne hneď po návrate do stresu z toho, že nestíha. Pomôže tiež nastaviť filtrovanie správ podľa dôležitosti a vybaviť prednostne tie, ktoré ponáhľajú.

Podporujte dovolenky – možno to znie, akoby dovolenky boli za trest a lepšie by bolo žiadne nemať. Nie je to tak, odpočinok je potrebný a nakoniec sa oplatí všetkým.

Napísal Tím Profesia
Hodnotenie článku