Nových ľudí hľadala vlani viac ako tisícka škôl. Najväčší dopyt je po učiteľkách a učiteľoch základnej školy

22. januára 2020
4 min

Počet pracovných ponúk v školstve dosiahol na portáli Edujobs.sk nový rekord. Kým dopyt po nových pedagógoch rastie, záujem ľudí o tieto pozície naopak upadáva. Tento problém sa však týka stále viac škôl.

V roku 2016 hľadalo nových zamestnancov dokopy 753 škôl a školských zariadení. Vlani tento počet narástol o viac ako 300. Aspoň jednu ponuku tak zverejnilo 1078 škôl. Vyplýva to z analýzy portálu Edujobs.sk, ktorý patrí do portfólia spoločnosti Profesia. Ide o miesto, kde môžu školy a školské zariadenia bezplatne inzerovať svoje voľné pracovné pozície.

Zvýšený dopyt po učiteľoch aj nepedagogických zamestnancoch

3523. Taký bol počet učiteľských pracovných ponúk, ktoré vlani uverejnili slovenské školy. V porovnaní s počtom inzerátov na pedagogické pozície v roku 2016 ide o takmer dvojnásobok.

Čísla z analýzy poukazujú tiež na skutočnosť, že v slovenskom školstve nerastie iba záujem o nových pedagogických, ale aj nepedagogických zamestnancov.

Celkový počet ponúk, bez ohľadu na to, či školy hľadali učiteľov alebo iných ľudí, taktiež rastie. V roku 2019 išlo o celkovo 4674 inzerátov.

Ľudí ponuky zaujímajú čoraz menej

Napriek tomu, že dopyt škôl po nových učiteľoch stúpa, záujem ľudí o tieto pozície neustále klesá. Posledný rok tak platilo, že na jednu pedagogickú ponuku zareagovalo v priemere šesť ľudí.

O čosi lepšie je to pri počte reakcií na nepedagogické ponuky. Tu môžeme vidieť, že vlani zareagovalo na jeden takýto inzerát v priemere 11 uchádzačov. V porovnaní s rokmi 2017 a 2018 ide o vyššie číslo.

Zaujímavosťou môže byť, že pri školských pozíciách môžeme vidieť nízku atraktivitu manažérskych pozícií. Na ponuky práce riaditeľa alebo zástupcu riaditeľa školy zareagoval v roku 2019 v priemere iba jeden uchádzač.

Najkritickejšia situácia je v hlavnom meste

Pri pracovných ponukách v školstve vidíme veľké rozdiely medzi Bratislavským krajom a zvyškom Slovenska. V regióne hlavného mesta evidoval portál Edujobs.sk vyše 56 percent z celkového počtu ponúk.

Za bratislavským regiónom nasleduje v počte ponúk Trnavský, Banskobystrický a Košický kraj.

Pedagógovia chýbajú najmú základným školám

Školy hľadali najviac učiteľov a učiteliek 2. stupňa základnej školy. Ponuky na túto pozíciu tvorili takmer štvrtinu z celkovej minuloročnej ponuky na Edujobs.sk.

Reakcie ľudí však v prípade najinzerovanejších pozícií nie sú až také lichotivé. Ani pri jednej ponuke z TOP 3 nezareaguje v priemere na ponuku viac ako 6 uchádzačov.

Spomedzi TOP 10 majú uchádzači najväčší záujem o pozíciu pedagogického asistenta. Na jeden inzerát tu v priemere zareaguje 15 ľudí.

Školy potrebujú aj kuchárky a upratovačky

Najinzerovanejšou nepedagogickou pozíciou minulého roka bola kuchárka/kuchár. Treba však zdôrazniť, že práca v školskej jedálni je pre uchádzačov neatraktívna. Kým na jednu ponuku na kuchára zareagujú v priemere iba dvaja uchádzači, pri pozícií hlavného kuchárka/kuchárky je to ešte kritickejšie. V priemere na jeden inzerát zareaguje iba jeden človek.

Spomedzi TOP 5 najinzerovanejších nepedagogických pozícií mali uchádzači na Edujobs.sk najväčší záujem o prácu upratovačky. Na jednu pozíciu zareagovalo vlani v priemere viac ako 11 uchádzačov.

 

 

 

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: richterova@profesia.sk

 

 

 

Napísala Nikola Richterová
#Školstvo