Ponúka Slovensko flexibilnú prácu pre matky? Analýza si posvietila na dostupnosť skrátených úväzkov

11. mája 2023
5/5
3 min

Druhá májová nedeľa patrí už tradične Dňu matiek. Spoločnosť Profesia predstavuje pri tejto príležitosti analýzu, ktorá mapuje dostupnosť skrátených úväzkov na slovenskom trhu práce.

Zhruba 10 percent. Takýto je podiel inzerátov s prácou na skrátený úväzok z celkovej ponuky na najväčšom pracovnom portáli na Slovensku.

Napriek tomu, že rozšírenosť flexibilnejších možností práce je oproti plným úväzkom na Slovensku výrazne nižšia, dostupnosť skrátenej pracovnej doby sa jemne zvyšuje.

Vyššia konkurencia pri skrátených úväzkoch

Rozšírenosť flexibilnejších príležitostí na trhu práce je dôležitá kvôli skupinám uchádzačov, ktoré sa nevedia zamestnávateľom zaviazať na 8-hodinovú prácu 5-krát týždenne. Jednou z takýchto uchádzačiek o prácu sú aj matky s malými deťmi. Štatistiky pritom ukazujú, že ľudia hľadajúci prácu na skrátený úväzok, sa musia popasovať s väčšou konkurenciou medzi uchádzačmi a uchádzačkami.

V roku 2023 platí, že na jednu pracovnú ponuku na plný úväzok zareaguje v priemere zhruba 16 ľudí. V prípade skrátených pracovných možností je to až 26 odoslaných životopisov.

Pre matky na materskej dovolenke bude špeciálne venovaný aj vybraný program na Profesia days, ktoré sa konajú 16. a 17. mája v Starej tržnici v Bratislave. Pripravovaná je napríklad diskusia, ktorá si posvieti na zručnosti, ktoré nadobúdajú matky počas starostlivosti o malé deti a možnosti ich využitia na trhu práce.

Kde vidíme najviac skrátených príležitostí?

Skúsenosti ukazujú, že matky, ktoré si hľadajú prácu na skrátený úväzok, sa často nerozhodujú podľa svojich pracovných preferencií či dosiahnutého vzdelania. Nízka ponuka ich totiž často núti reagovať jednoducho na to, čo je k dispozícii.

Kým pri plných úväzkoch vidíme zhruba 22 percent príležitostí, ktoré požadujú vysokoškolské vzdelanie, skrátené úväzky ponúkajú často pracovné možnosti s nižšími požiadavkami vzdelania. Univerzitné vzdelanie je v roku 2023 nevyhnutnosťou pri 12 percentách týchto inzerátov.

Spomedzi pracovných oblastí vidíme najviac skrátených úväzkov v obchode, cestovnom ruchu, gastre a hotelierstve a administratíve.

Medzi pozíciami ide najčastejšie o predavačov a predavačky, pokladníkov a pokladníčky či administratívnych pracovníkov a pracovníčky.

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: nikola.richterova@profesia.sk

Napísala Nikola Richterová
Hodnotenie článku