Každý desiaty človek, ktorý má vytvorený životopis na Profesia.sk, v ňom uvádza, že okrem Slovenska si hľadá prácu aj v Českej republike. Spomedzi susedov je lákavé pre uchádzačov o prácu aj Rakúsko, ktoré je zo zahraničných krajín druhou najčastejšie uvádzanou destináciou. Treťou krajinou v poradí, kde si hľadajú prácu ľudia zo Slovenska, je Nemecko.
Ochotných odísť za prácou do Českej republiky je desať percent Slovákov hľadajúcich si prácu. Uviedli to vo svojom životopise v databáze najväčšieho slovenského pracovného portálu Profesia.sk ako miesto, kde by chceli pracovať. Do susedného Rakúska by odišlo 8% ľudí. Prácu okrem Slovenska aj v Nemecku si hľadá 6% uchádzačov. Medzi krajiny atraktívne pre Slovákov patrí tiež Veľká Británia a Švajčiarsko.
Prácu nielen na Slovensku, ale aj v susednej Českej republike si najčastejšie hľadajú mladí ľudia do 35 rokov. Vyšší podiel ľudí ochotných pracovať aj v Českej republike je oproti uchádzačom, ktorí sa chcú zamestnať na Slovensku, medzi ľuďmi s vysokoškolským vzdelaním po II. alebo tiež po I. stupni vysokej školy.
Najčastejšie si prácu u našich západných susedov hľadajú ľudia, ktorí sa chcú zamestnať na pozíciách v administratíve, doprave alebo cestovnom ruchu. Ide o pracovné kategórie, ktoré sú výrazne zastúpené aj medzi uchádzačmi hľadajúcimi si prácu na Slovensku.
Vyšší podiel životopisov od ľudí ochotných odísť za prácou do Česka, ako je ich podiel na Slovensku, je v kategóriách doprava, výroba a pomocné práce, ale tiež napríklad v kategórii informačné technológie. Napríklad kým spomedzi ľudí, ktorí chcú odísť za prácou aj do Českej republiky je podiel ľudí zaujímajúcich sa o informačné technológie 9%, medzi uchádzačmi hľadajúcimi si prácu na Slovensku je to len 6%.
Spomedzi krajov najviac ľudí, ktorí si hľadajú prácu aj v Českej republike, pochádza z Prešovského kraja. Druhý najčastejší uvádzaný kraj, kde uchádzači žijú, je Žilinský kraj. Najmenšie zastúpenie medzi uchádzačmi hľadajúcimi prácu v Česku má Bratislavský kraj.