24. júna 2020

Ktorí absolventi sú najdrahší? Na prvých priečkach skončili mladí uchádzači z troch bratislavských univerzít

Ktorí absolventi majú najvyššie platové očakávania? Analýza portálu Profesia.sk rozoberá, ktoré školy a ktoré konkrétne fakulty majú „najdrahších“ absolventov na Slovensku. Platové požiadavky však veľmi ovplyvňuje pozícia, na ktorej chcú uchádzači pracovať. Údaje prezrádzajú, že nie každý reaguje na prácu vo svojom odbore. 

Absolventov s najvyššími mzdovými očakávaniami môžeme vidieť v Bratislave.  Na prvých troch priečkach skončili podľa analýzy pracovného portálu Profesia.sk bratislavské školy Slovenská technická univerzita, Ekonomická univerzita a Univerzita Komenského.

Päticu univerzít s „najdrahšími“ absolventami uzatvárajú dve technické školy Žilinská univerzita a Technická univerzita v Košiciach.

Nadpriemerné očakávania na 15 fakultách

Podľa portálu Platy.sk bol vlani priemerný základný plat absolventa vysokej školy vo veku od 24 do 25 rokov 1061 eur v hrubom. Pracovný portál Profesia.sk pritom zaznamenal vyššie mzdové očakávania rovno na 15 verejných fakultách.

Najvyššie platy očakávajú Slováci z odborov, ktoré súvisia s informatikou. „Najdrahších“ absolventov portál zaznamenal na Fakulte elektrotechniky a informatiky na Slovenskej technickej univerzite a Fakulte matematiky, fyziky a informatiky na Univerzite Komenského. V oboch prípadoch boli očakávané platy vyššie ako 1300 eur v hrubom.

Reagujú na ponuky s nižšími požiadavkami

Platové očakávania sa odvíjajú od toho, na aké ponuky práce absolventi reagujú. Náročnú situáciu majú najmä tí, ktorí si hľadajú prácu v inom odbore, ako vyštudovali. Profesia sleduje, že uchádzači, ktorí reagujú na ponuky mimo svojho odboru, vyhľadávajú najmä univerzálne povolania bez špecifických požiadaviek. Medzi nimi sú najčastejšie ponuky práce na administratívnych pracovníkov, asistentov či predavačov.

Vlani sa táto situácia týkala najmä absolventov pedagogiky, prírodných vied, športu, filozofie a spoločenských vied. Pre príklad absolventi prírodných vied reagovali najčastejšie na pozíciu administratívneho pracovníka. Prvá pozícia, ktorá súvisí s tým, čo vyštudovali, bola v rebríčku až na 13. mieste a išlo o zdravotníckeho laboranta.

Ešte horšia je situácia pri absolventoch pedagogiky, ktorí si na pracovnom portáli Profesia.sk hľadali prácu najčastejšie taktiež na pozícií administratívneho pracovníka. Prvá pozícia, ktorá súvisí s ich odborom, bola v rebríčku až na 36. mieste a išlo o učiteľa materskej školy.

Zložitú situáciu sleduje pracovný portál aj pri absolventoch zdravotníctva. Tí reagovali najčastejšie taktiež na pozíciu administratívneho pracovníka. Z pozícií z ich odboru bola najvyššie zdravotná sestra, ktorá skončila na siedmom mieste.

Odvetvia, kde absolventi hľadajú prácu vo svojom odbore

Analýza najväčšieho pracovného portálu na Slovensku mapuje tiež prvé kroky na trhu práce absolventov, ktorí sa zaujímajú o ponuky práce vo svojom odbore.

Podľa Profesie ide najmä o absolventov stavebníctva, strojárstva, informatiky, techniky a ekonomiky.

 

 

 

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: [email protected]