Rok 2021 priniesol viacero správ o prepúšťaní. Profesia ale pokles v počte nových pracovných ponúk nevidí

25. januára 2021
4 min

Trh práce v januári 2021 veľa pozitív zatiaľ nepriniesol. Po celej krajine platia prísne opatrenia, ktoré brzdia odvetvia ako cestovný ruch, gastro, hotelierstvo, umenie a mnoho ďalších. Objavili sa tiež informácie o prepúšťaní. Pohľad na nové pracovné ponuky na Profesia.sk však až taký negatívny nie je.

Po skončení vianočných a novoročných sviatkov sa trh práce prebudil a prináša opäť pozitívnejšie čísla. Ukazuje to analýza najväčšieho pracovného portálu Profesia.sk. Nové ponuky práce možno stále nájsť aj v centrách zdieľaných služieb, v súvislosti s ktorými sa aktuálne hovorí najmä o prepúšťaní.

Na podobné čísla sa čakalo od októbra

Počas tretieho kalendárneho týždňa uverejnili zamestnávatelia 4 383 pracovných ponúk. Týždenný počet inzerátov nad 4-tisíc zaznamenal portál naposledy ešte v októbri.

Zatiaľ posledný štvrtý týždeň priniesol 3 758 ponúk. Tento počet je porovnateľný s číslami konca novembra, kedy na Slovensku platili menej prísne opatrenia.

Ponuku dnes ťahá IT

Postavenie informačných technológií na slovenskom trhu práce je stále silnejšie. Dokazujú to aj čísla Profesie. Kým v roku 2018 tvorili pracovné inzeráty v IT 10,5 percenta z celkovej ponuky, v roku 2020 stúpol tento podiel na 12,4 percenta. Začiatok nového roka tento trend zatiaľ potvrdzuje a informačné technológie sú aktuálne sektorom s najvyšším počtom pracovných ponúk. V období od 1. do 24. januára tvorilo IT takmer 18 percent z celej ponuky.

Na ďalších miestach skončila výroba, obchod, doprava a ekonomika.

Aké ponuky práce sú dnes na výber?

Uchádzači majú počas prvých týždňov roka 2021 najčastejšie k dispozícii ponuky práce na operátorov výroby, robotníkov, administratívnych pracovníkov či programátorov.

Zamestnávatelia požadujú od uchádzačov aktuálne najmä stredoškolské vzdelanie. Vyše 40 percent ponúk hľadá kandidátov s maturitou, ďalších 20 percent požaduje stredoškolské vzdelanie bez maturity.

Nových ľudí hľadajú aj centrá zdieľaných služieb

Jednou z hlavných tém januárového trhu práce je, bohužiaľ, prepúšťanie. Ohlásilo ho viacero spoločností, pričom v tejto súvislosti sa spomínajú aj centrá zdieľaných služieb. Tie v roku 2020 uverejnili na Profesia.sk 12 128 pracovných ponúk. Oproti predošlému roku ide o prepad o 23 percent. Najvyšší počet ponúk od týchto zamestnávateľov evidovala Profesia ešte v roku 2016. Vtedy ich bolo vyše 17 600. 

Centrá zdieľaných služieb však stále nemožno označiť za čierny bod aktuálneho trhu práce, uchádzači tu majú pomerne veľa možností na nové zamestnanie aj v roku 2021. Za prvé štyri týždne uverejnili Shared Service centrá 935 pracovných ponúk. Najčastejšie ide o ponuky práce na administratívnych pracovníkov, finančných analytikov, programátorov, špecialistov podpory zákazníkov, špecialistov reportingu, back office špecialistov či IT konzultantov. 

 

Spoločnosť Profesia uverejňuje novinky z trhu práce v súčasnej mimoriadnej situácii pravidelne. Sprístupnili sme  COVID 19 Recruitment Report, ktorý je dostupný na covid.profesia.sk. Ide o týždenné údaje o počtoch nových pracovných ponúk na portáli Profesia.sk. Údaje sú aktualizované každý pondelok o ďalší ukončený týždeň. Ide o pomôcku, ktorá môže urýchliť tok informácií medzi našou spoločnosťou, zamestnávateľmi, médiami a mnohými ďalšími.

 

 

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: richterova@profesia.sk

 

 

 

Napísala Nikola Richterová
#Trh práce