Vodičský preukaz na zvýšenie šancí na trhu práce? Aktuálne ho vyžaduje viac ako štvrtina inzerátov

5. novembra 2018
3 min

Analýza najväčšieho pracovného portálu Profesia.sk ukazuje, že požiadavka vodičského preukazu je na Slovensku pomerne častá. Rozhodne sa to netýka iba povolaní, ktoré súvisia s dopravou.

26 percent. Taký je podiel pracovných inzerátov, ktoré od januára do septembra 2018 vyžadovali vodičský preukaz.

Pri tejto požiadavke zamestnávatelia nepoľavujú

Údaje portálu Profesia.sk ukazujú, že vďaka situácii na trhu práce, keď klesla nezamestnanosť a na voľné pracovné miesta reaguje menej uchádzačov, mnoho zamestnávateľov znižuje svoje požiadavky. Vidieť to napríklad na percentuálnom poklese požiadaviek, ktoré vyžadujú vysokoškolský titul, anglický jazyk, či predošlú prax v odvetví.

Pri požiadavke vodičského oprávnenia však takýto vývoj nevidíme. Ak porovnáme podiel ponúk, v ktorých firmy chcú uchádzačov – vodičov, vidíme, že ide o stále podobné čísla.

Najvyšší podiel v Bystrici, Trenčíne, či Nitre

Keď sa pozrieme na čísla ponúk, ktoré vyžadujú vodičský preukaz, podľa regiónu, ukazuje sa, že najviac takýchto pracovných príležitostí je v hlavnom meste. To je však prirodzené, najmä vďaka priepastnému rozdielu medzi počtom ponúk v Bratislavskom kraji a na  zvyšku Slovenska.

Najvyšší percentuálny podiel na celkovom počte ponúk majú požiadavky na vodičský preukaz v Banskobystrickom kraji. Až 35 percent pracovných inzerátov počíta s uchádzačmi, ktorí šoférujú. Najnižší podiel je v Bratislavskom a Košickom kraji.

Drvivej väčšine stačí „klasika“

Firmy potrebujú najčastejšie uchádzačov s vodičským preukazom typu B. Najrozšírenejší typ preukazu tvorí takmer 91 percent  ponúk, v ktorých firmy vyžadujú vodičák.

Za skupinou B nasledujú tiež požiadavky na vodičské preukazy skupiny C, CE, A, T, D, DE a BE.

Prirodzene vedie doprava, za ňou sú obchod a manažment

Odvetvím s najvyšším počtom ponúk, ktoré vyžadujú vodičský preukaz je prirodzene doprava, špedícia a logistika. Hneď za ním však nasleduje obchod a manažment.

Ponuky pre ľudí s vodičským preukazom

Keď sa pozrieme na pozície s najvyšším počtom ponúk, ktoré vyžadujú vodičský preukaz, ukazuje sa, že nejde o povolanie z dopravy, čo by sa očakávalo, ale o obchodného zástupcu. Vodič skončil až na druhom mieste.

Ďalej išlo o administratívneho pracovníka, skladníka, obchodného manažéra, odborného predajcu, asistenta, vodiča kamiónu, elektrikára a technika.

 

 

 

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: richterova@profesia.sk

 

Napísala Nikola Richterová
#Pracovné ponuky #Trh práce