Ženy zarábajú menej, lebo sú na horšie platených pozíciách. Dôvodom sú však aj nižšie platové očakávania

7. marca 2019
4 min

Žena s mužom pracujú v jednej firme. Napriek tomu, že sú na rovnakej pozícii, ich finančná odmena nie je zhodná. Štatistika hovorí, že na Slovensku zarába žena o 9 percent menej. Vyplýva to z analýzy portálu Platy.sk.

Rovnaká pozícia nemusí znamenať rovnaký plat. Táto známa skutočnosť platí najmä z dôvodu, že v našej spoločnosti stále pretrvávajú rodové nerovnosti. Tie sa sú aj v platoch. Ženy na rovnakom mieste ako ich mužskí kolegovia zarobia o takmer desatinu menej.

Nižšie platové požiadavky už na pohovoroch

Ukazuje sa, že ženy majú v porovnaní s mužmi často nižšie platové očakávania. Bohužiaľ, tieto skutočnosti sa prejavujú už pri pracovných pohovoroch. V mnohých prípadoch platí, že ženy si pýtajú menej ako opačné pohlavie.

Ak sa chcete vyhnúť podhodnoteniu a zistiť svoju skutočnú hodnotu na trhu práce, porovnajte si svoju mzdu so zamestnancami na rovnakej pozícii.

Vyšší podiel žien v odvetviach s nižšími platmi

Celkový rozdiel medzi platmi žien a mužov je omnoho priepastnejší. Zárobky nežnejšieho pohlavia sú totiž o viac ako pätinu nižšie. V tomto prípade sa však zrejme ukazuje, že dôvodom je skutočnosť, že na Slovensku sú odvetvia, v ktorých dominujú ženy, platené horšie, ako tie, v ktorých zase naopak dominujú muži.

 

Kým odvetvím s najvyšším podielom reagujúcich uchádzačiek na Profesia.sk je zdravotníctvo a sociálna práca, pri mužoch ide o elektrotechniku a energetiku.

Podobná situácia je aj v Maďarsku a v Českej republike

Ak si pozrieme štatistiky z medzinárodného webu Paylab, ktorý spravuje mzdové portály aj v ďalších krajinách, vidíme, že podobné platové rozdiely medzi mužmi a ženami sú aj v Českej republike a v Maďarsku.

Táto informácia platí pri celkových rozdieloch, ale aj pri platoch na rovnakých pozíciách.

Platový progres žien ovplyvňuje materská dovolenka

Jedným, z faktorov, ktoré výrazne ovplyvňujú pracovný život žien, je materská dovolenka. Hoci v niektorých štátoch Európy je vidieť, že po narodení dieťaťa odchádzajú na istý čas z práce aj otcovia namiesto matiek, na Slovensku to bežné nie je. Aj to je jeden z dôvodov, prečo medzi platmi pohlaví sú takéto rozdiely.

Kým žena odchádza na materskú dovolenku a je mimo pracovného prostredia niekoľko mesiacov, či rokov, jej mužský kolega zostáva v práci a zažíva často kariérny rast. Ten je väčšinou sprevádzaný mzdovým progresom.

Návrat žien do práce po kariérnej pauze neskôr nebýva ľahký. Kolegyne, ktoré sú zároveň matkami detí do 10 rokov, stretáva na pracovisku 37% zamestnancov. Najviac s nimi spolupracujú pracovníci zákazníckej podpory, textilného priemyslu, štátnej správy a bankovníctva.

Nedávny medzinárodný prieskum Paylab Data Research pritom ukázal, že najotvorenejší prístup majú matky na pracoviskách vo Fínsku a v Chorvátsku. Naopak najnižšiu mieru otvorenosti voči matkám majú spomedzi 9 sledovaných krajín zamestnanci na Slovensku. Práve na Slovensku a v Českej republike zažívajú zamestnanci najnižšiu pracovnú interakciu s matkami v kolektívoch.

 

 

 

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: richterova@profesia.sk

 

 

Napísala Nikola Richterová
#Platy