Menšie odchýlky v zárobkoch žien a mužov vidieť v hlavnom meste. Napriek tomu sú na Slovensku rozdiely pomerne výrazné.
Zárobok ženy, ktorá pracuje mimo Bratislavy je o 25 percent nižší ako plat muža. Vyplýva to z analýzy portálu Platy.sk. Tá porovnávala mediány platov žien a mužov v hlavnom meste a mimo neho.
Ukazuje sa, že bratislavské zamestnankyne sú mužom o čosi bližšie ako tie, ktoré pracujú inde na Slovensku. Rozdiely v mediáne platov Bratislavčaniek voči Bratislavčanom totiž predstavuje 20 percent.
Keď porovnáme čísla z portálu Platy.sk s výsledkami z ostatných platových portálov pod záštitou medzinárodného webu Paylab.com, zistíme, že rozdiely mimo hlavného mesta sú na Slovensku najvyššie zo všetkých krajín V4.
Čo sa týka rozdielov v hlavnom meste, z pomedzi krajín V4 sú rozdiely menšie iba vo Varšave.
Kým v Poľsku a na Slovensku boli platové rozdiely medzi pohlaviami nižšie v hlavnom meste, Česká republika a Maďarsko zostávajú výnimkou. Ukazuje sa totiž, že napríklad zamestnankyne v Prahe zarobia o 23 percent menej ako muži. Mimo stovežatej sú však rozdiely menšie.
Tento jav však môže byť spôsobený najmä tým, že v hlavných mestách je vyšší počet manažmentu, v ktorom je vyšší podiel mužov. To robí aj väčšie rozdiely.
Zaujímavé je tiež porovnanie jednotlivých platových skupín. Analýza ukázala, že najlepšie platená desatina zamestnancov v Bratislave zarobí viac ako 2500 eur. Z celkového počtu ženských zamestnankýň v hlavnom meste však takúto métu dosahuje iba 4,8 percenta, mužov je 14,5 percenta.
V najlepšie platenej desatine Bratislavčanov je tak 20 percent žien a 80 percent mužov.
Ešte horšie zastúpenie v najlepšej zarábajúcej desatine majú ženy na zvyšku Slovenska. Ukazuje sa, že iba 4,3 percenta žien zarobí viac ako 1743 eur v hrubom. Z mužských zamestnancov má vyšší plat ma trhu presne 14 percent. V najlepšie platenej desatine Slovákov mimo Bratislavy je tak podľa Platy.sk 18 percent žien a 82 percent mužov.
Z Paylab Compensation Monitora, ktorého výsledky sme zverejnili v októbri 2017 vyplýva, že mať za šéfa muža je omnoho pravdepodobnejšie, ako mať za šéfa ženu. Z celkového počtu manažérskych pozícií je totiž na Slovensku iba necelá štvrtina obsadená ženami. Manažérske pozície pritom patria k tým najlepšie ohodnocovaným.
Do veľkej miery to súvisí s tým, že ženy často, aj z historického hľadiska, na pracoviskách nemajú vytvorené vhodné podmienky na kariérny rast ako ich mužskí kolegovia. Na druhej strane zamestnávatelia riešia častý jav, že u žien je o takéto posty nižší záujem. Hlavne pracujúce matky sa zvyknú vyhýbať lepšie plateným riadiacim pozíciám, ktoré sú emocionálne a časovo náročné, čo je často problematické zladiť s rodinným životom. Veľkým faktorom je však aj materská dovolenka, rovnako však aj málo sebavedomia žien pri vyjednávaní platov.
Kontakt pre médiá:
Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: richterova@profesia.sk